دكتر محمديان

فقهای جوان

بنده معتقدم که مجلس خبرگان، مجلس فقهاء است وشرط لازم آن فقاهت است اما نه در متون دینی و نه در متون حقوقی و قوانین موضوعه ، شرط سنی برای اجتهاد وارد نشده است،بلکه شرط اجتهاد داشتن ملکه ی اجتهاد و قوه ی استنباط است.در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی یا ریاست جمهوری حداقل و حداکثر سن بیان شده است اما درخبرگان چنین شرطی نیست.
این اشکال شاید از روی مصلحت اندیشی برخی بزرگواران مطرح شده است ولی گمان می رود خود این بزرگواران میانگین سنی دوره های اول خبرگان و حتی اولین دوره ی عضویت خودشان در این مجلس وزین وخطیر را از یاد برده اند.

نوروز رمز بهار عدالت است

زندگی ما همیشه وامدار فاطمه و فرزندان اوست. از او الهام گرفته و زیسته ایم و با آموختن از او، با تمسک به ولایت در مدرسه ی قرآن هنر چگونه زیستن و چگونه رفتن را یاد گرفته ایم. معرفت و محبت فاطمه و فرزندان فاطمه بهار بی پاییز زندگی ماست، هرچند بهار طبیعت به حزن غم های انباشته شده در سینه ی او رنگ غم گرفته باشد و یا اینکه نوروز ما در مصیبت سر به مهر وی کهنه اندوهمان را گریه کند.
سال نود و چهار هجری شمسی را نه با اندوه فراموش ناشدنی شهادت مظلومانه اش بلکه با درس آموزی از صبر و فریاد ولایت مدارانه اش آغاز می کنیم تا عزت اسلامی و شرف ملی را پاسدار باشیم.

نظارت نخبگانی باید بر آموزش و پرورش وجود داشته باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محی‌الدین بهرام‌محمدیان، در گفتگو با "نامه شورا"، نشریه خبری- تحلیلی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، از تجربیات اجرای سند و مسیر پیش رو می‌گوید:         
 

بازداشت هنگام توزیع اعلامیه

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: تعدادی از اعلامیه‌ها را پخش کردم اما سربازان متوجه این موضوع شدند و مرا گرفتند و 3 روز بازداشت کردند.

سند تحول بنیادین، قانون اساسی آموزش و پرورش

نظام آموزشی ما که میراث گذشته بود، نظامی وارداتی بود که با مبانی عقیدتی و اهداف انقلاب اسلامی ما فاصله بسیار داشت. زیرا کشوری که روزی میدان دار عرصه علم و فناوری در دنیا بود و دانشمندانی چون ابن سینا، فارابی، رازی، غیاث الدین جمشید و... را به جامعه جهانی تحویل داده که هنوز برخی از  آثار آنان در دانشگاه های معتبر جهان مورد بحث قرار می گیرد، را به کشوری وابسته تبدیل نمود.

Subscribe to RSS - دكتر محمديان