معرفی رشته «تولید نهال و جنگل‌کاری» شاخه کاردانش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «تولید نهال و جنگل‌کاری» در زمینه کشاورزی از گروه کشاورزی و غذا قرار دارد.

*معرفی رشته

تولید نهال و جنگل‌کاری به دلیل تأثیرات مختلف زیست محیطی از جمله کاهش آلودگی هوا، حفظ آب و خاک کشور و دیگر جنبه‌های توریستی و درمانی که دارد، سیاست توسعه رواج این رشته در آموزش مهارتی در هنرستان‌های کاردانش برای هنرجویان علاقه‌مند تعریف و پایه‌گذاری شده است.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، استانداردهای مهارتی باغبانی عمومی که شامل دروس مربوطه است را گذرانده و در انتهای دوره به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند:

1ـ هنرجو قادر خواهد بود نحوه کاشت گیاهان مختلف جنگلی را انجام دهد.

2ـ هنرجو با انواع خاک‌های مختلف جهت رشد و نمو آشنا شده و در تولید نهال به کار می‌گیرد.

3ـ به نیاز آبی گیاهان مختلف جنگلی و نهال‌های جوان تسلط کامل پیدا خواهد کرد.

4ـ هنرجو قادر خواهد بود مراقبت‌های ویژه زمان داشت نهالستان را انجام داده و به نحوه مبارزه با انواع آفات و بیماری‌های خزانه تسلط پیدا کند.

5ـ با نحوه هرس انواع درختان و نهال‌ها آشنا می‌شود.

6ـ در نهایت هنرجو قادر خواهد بود انواع نهال‌ها و درختان جنگلی را تولید کند.

* آینده تحصیلی و شغلی

ادامه تحصیل: هنرجویان در صورت علاقه می‌توانند در مقطع بالاتر (کاردانی) در آموزشکده‌های کشاورزی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا مراکز علمی ـ کاربردی و دانشگاه‌های آزاد به ادامه تحصیل مشغول شوند و در صورت علاقه‌مندی می‌توانند حتی در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی، ارشد و حتی دکتری نیز ادامه تحصیل دهند.

آینده شغلی: هنرجویان فارغ‌التحصیل در این رشته می‌توانند در مراکزی همچون اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، هنرستان‌های کشاورزی، انواع مراکز تولید نهال و مراکز تحقیقاتی وابسته به سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور مشغول به کار شوند و حتی می‌توانند با ایجاد مرکز تولید انواع نهال‌های مثمر و غیرمثمر تولید اشتغال برای خود و دیگر افراد را هم فراهم آورند.

* ساعت آموزش

رشته «تولید نهال و جنگل‌کاری» دارای 106 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه، 51 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «زیست‌شناسی متشکل از 2 واحد نظری»، «تولید نهال و جنگل کاری متشکل از 22 واحد نظری و 21 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.